مراحل و مسیر یادگیری دیجیتال مارکتینگ

Digital marketing strategy

How to do digital marketing

Digital marketing course

مقالات و آموزش های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتر شوید!
میخوای دیجیتال مارکتر بشی؟ حداقل درآمدت ماهی 50 میلیون! رایگان مشاوره بگیر
آموزش کاربردی دیجیتال مارکتینگ

مراحل و مسیر یادگیری دیجیتال مارکتینگ چگونه است؟ و از کجا میتوانیم به صورت حرفه ای بازاریابی دیجیتال را بیاموزیم؟

آموزش کاربردی دیجیتال مارکتینگ

این روزها واژه دیجیتال مارکتینگ یک کلمه جدید و پرکاربرد است که افراد زیادی آن را در اینترنت سرچ می کنند. تا همین چند سال پیش این عبارت برای بسیاری از ما کاملا غریب بود و خیلی از ما مفهوم آن را نمی دانستیم. اما امروزه کاربران زیادی با این عبارت آشنا شده اند و به اهمیت و کارآیی آن پی برده اند. در گذشته کاربران به اینترنت به عنوان ابزاری برای سرگرمی و وقت گذرانی نگاه می کردند.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد کسب و کارهای اینترنتی دیگر کاربران اینترنت به دنیای مجازی فقط به عنوان یک ابزار سرگرم کننده نگاه نمی کنند و به دنبال ایجاد فرصت هایی برای کسب درآمد از آن هستند. همین امر سبب شده در سال های اخیر به خصوص از زمان همه گیری ویروس کرونا استفاده از دیجیتال مارکتینگ در ایران رشد بسیار زیادی داشته باشد.

امروزه کسب و کارها برای تبلیغ کار خود بیشتر از تبلیغات آنلاین استفاده می کنند. آنها برای معرفی برند خود به جای استفاده از تبلیغات آفلاین مانند بیلبورد، روی شرکت های دیجیتال مارکتینگ حساب باز میکنند و ترجیح می دهند سرمایه خود را برای تبلیغ کارشان به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ بسپارند. اکنون که اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای ما تا حدودی روشن شد، من در این مقاله میخوام به آموزش کاربردی و ساده دیجیتال مارکتینگ بپردازم.

هرچند دنیای دیجیتال مارکتینگ آنقدر بزرگ است که هرچه در این زمینه بیاموزیم باز هم کم است. اما من در حد توان خود سعی دارم اطلاعات اولیه آموزش دیجیتال مارکتینگ را در اختیار شما عزیزان بگذارم. امیدوارم بتوانم در پایان این مقاله رضایت شما عزیزان را جلب کنم. پس از آن شما می توانید در این حوزه کار خود را شروع کرده و کسب درآمد کنید.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ به انگلیسی Digital marketing یک اصطلاح کلیدی برای همه تلاش‌های بازاریابی آنلاین شما است. از سایت تان گرفته تا برند آنلاین، تبلیغات دیجیتال، بازاریابی از طریق ایمیل، بروشور آنلاین و مواردی از این قبیل، طیف وسیعی از تاکتیک‌ هایی که تحت چارچوب بازاریابی دیجیتالی قرار می‌گیرند وجود دارد. در واقع دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، شاخه و زیر مجموعه ای از علم بازاریابی و تبلیغات است که در فضای مجازی و دنیای بی انتهای اینترنتی انجام می شود. برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ راه های مختلفی وجود دارد که با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

روشهای مختلف یادگیری دیجیتال مارکتینگ

اگر به دنبال مسیری برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ هستید با روشهای مختلف آن اول باید آشنا شوید.

 • یک وبلاگ شخصی راه اندازی کنید

شروع دیجیتال مارکتینگ را می توانید با راه اندازی یک وبلاگ شروع کنید. وبلاگ نویسی در دیجیتال مارکتینگ یکی از موثرترین راه های رشد در کسب و کار است. یکی از راه های مفید برای تشویق و ترغیب مشتریان به خرید کالا یا استفاده از خدمات، نوشتن محتوا برای وبلاگ است. محتوای خوب و تاثیرگذار در وبلاگ، کلید اصلی موفقیت آن است. اگر فکر میکنید خودتان در نوشتن محتوای خوب برای وبلاگ ضعیف عمل می کنید، حتما به سراغ افرادی برای این کار بروید.

نویسندگان خوب و تولید کنندگان محتوا می توانند به طور احسن این کار را برای شما انجام دهند. وبلاگ نویسی یا تولید محتوا چه به صورت مستقل چه به عنوان بخشی از یک سایت می تواند مهمترین بخش کار شما باشد. یک محتوای خوب نه تنها سبب جذب مشتریان بیشتر می شود، بلکه به شما کمک می کند تا در کارتان مشهور شوید. بهترین جایی که شما می توانید در مورد حرفه ی خود و کسب و کارتان با مخاطبان صحبت کرده و در ارتباط باشید همین بخش وبلاگ است.

شما می توانید اطلاعات زیادی را در قسمت وبلاگ به اشتراک بگذارید. پس اگر می خواهید وارد دنیای جذاب و پرهیاهوی دیجیتال مارکتینگ شوید، همین حالا دست به کار شوید و وبلاگی راه اندازی کنید. شما می توانید از طریق وبلاگ متوجه شوید که مخاطبان و مشتریان شما چه بازخوردی دارند. این یک راه مناسب برای ارتباط موثر با مشتریان تان است. داشتن ارتباط خوب و موثر با مشتریان برای موفقیت در کسب و کار یک الزام است.

وبلاگ بهترین شیوه برای معرفی خودتان ، تخصص و کسب و کارتان است. بنابراین تا جایی که می توانید وبلاگ نویسی را جدی بگیرید و در این راه سرمایه گذاری کنید تا در کسب و کارتان رشد کنید.

 • در دوره های آموزشی دیجیتال مارکتینگ ثبت نام کنید

بسیاری از مردم فکر می کنند که عبارت دیجیتال مارکتینگ تنها مربوط به کسب و کارهای حوزه دیجیتال است. اما این یک باور اشتباه است. در دنیای امروز استفاده از روش های سنتی بازاریابی و تبلیغات دیگر آنقدرها مرسوم نیست و بازدهی کمی دارد. مطمئن باشید هر کسب و کاری برای موفقیت در برابر رقبای خود باید از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کند. دوره های آموزشی دیجیتال مارکتینگ یکی از مفیدترین و پر مخاطب ترین دوره های آموزشی  است که تمامی کسب و کارها به آن نیازدارند.

در این دوره ابزارها، مهارت ها و تکنیک های مؤثر دیجیتال مارکتینگ به متقاضیان و صاحبان کسب و کار آموزش داده می شود.

شما در این دوره ها می توانید با عناوین و مباحث مختلفی مانند مفهوم دیجیتال مارکتینگ، مهارت ها و تکنیک های بازاریابی دیجیتال و ضرورت استفاده از آنها در تمامی کسب و کارها ، مفهوم سئو ، استراتژی ها و تکنیک های سئو و اهمیت آن در تبلیغات و فروش ، روش های افزایش ترافیک سایت و تاثیر آن در تبلیغات و رشد کسب و کار، تکنیک ها و استراتژی های تولید محتوای تاثیرگذار و مفید و بازاریابی موفق در شبکه های اجتماعی آشنا شوید.

متخصصان دیجیتال مارکتینگ در این دوره ها دیجیتال مارکترهای زیادی را آموزش می دهند و آنها را به مهارت‌ها و توانایی‌های مدیریت دیجیتال مارکتینگ تجهیز می کنند. دیجیتال مارکترها معمولا پس از پایان این دوره ها یک شناخت کلی از بازاریابی دیجیتال و ابزارهای آن پیدا خواهند کرد و پس از آن می توانند وارد بازار کار شوند. دوره های پیشرفته این آموزش ها توانایی و مدیریت استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی مدیریتی شما را ارتقاء خواهد داد. پس اگر میخواهید در آینده به عنوان یک دیجیتال مارکتر موفق کسب و کاری راه اندازی کنید از ثبت نام در این دوره های آموزشی غافل نشوید.

 • کتاب هایی در زمینه دیجیتال مارکتینگ بخوانید

مطالعه همیشه خوب است به خصوص اگر در جهت ارتقای کاری شما باشد. اگر نمی خواهید برای ثبت نام در دوره های آموزشی دیجیتال مارکتینگ هزینه کنید پس به دنبال کتاب هایی درحوزه دیجیتال مارکتینگ باشید. خواندن و مطالعه یکی از بهترین راه های یادگیری است. در این راه می توانید از اینترنت کمک بگیرید. کتاب های مرتبط در این زمینه را دانلود کنید یا به سراغ وبلاگ ها یا سایت هایی بروید که دیجیتال مارکتینگ را به شما آموزش می دهند.

چند سایت خوب را پیدا نموده و مطالب آموزشی آن را دنبال کنید. وب سایت ها معمولا آخرین اطلاعات و تکنولوژی های بروز را برای شما نمایش می دهند. آنها معمولا آخرین اخبار و اتفاقات جهانی بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ را در اختیار شما قرار می دهند. لیستی از بهترین وبلاگ های بازاریابی دیجیتال برای خود تهیه کنید و در هفته چند روز مطالب آن را بخوانید.

اگر هنوز در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید و تازه کار هستید، سعی کنید از سایت هایی استفاده کنید که آموزش های دیجیتال مارکتینگ را به صورت ساده، آموزنده و سرگرم کننده برای شما توضیح داده اند. همانند سایت سئو روز .

 • ویدیوهای مرتبط با بازاریابی دیجیتال در یوتیوب تماشا کنید

یوتیوب دومین موتور جستجو بعد از گوگل است. کسب و کار ها با تبلیغ در یوتیوب، می توانند مشتریان و مخاطبان خود را پیدا نموده و به آنها دسترسی پیدا کنند. در سرویس یوتیوب کسب و کارها نیازی به هزینه های زیاد برای تبلیغات ویدئویی ندارند. بلکه هر کسب و کاری که بتواند در یوتیوب کانالی مناسب راه اندازی کرده و بطور مداوم محتوای با کیفیت برای مخاطبان تولید کند، می تواند توجه مخاطبان هدف را جلب کند.

یوتیوب یک سرویس میزبانی ویدیوی آنلاین است که به کاربران این امکان را می دهد تا فیلم های خود را به اشتراک بگذارند. کسب و کارها می توانند برای تبلیغ کار خود با کاربران ویدئوهایی به اشتراک بگذارند. یوتیوب به دلیل محبوبیتی که در بین کاربران دارد می تواند یک سرویس بازاریابی مفید برای کسب و کارها باشد. شما می توانید با استفاده از یوتیوب کسب و کار خود را راه اندازی کرده و محصولات خود را تبلیغ کنید.

همچنین برندتان را به مخاطبان خود معرفی نموده و از فیدبک های کاربران مطلع شوید. در نهایت محصولات وخدمات خود را به مشتریان تان ارائه دهید. همچنین میوانید از سایتهای اشتراک ویدیو همانند آپارات و … استفاده کنید. شما با استفاده از ویدئوهای تبلیغاتی یا ویدئو مارکتینگ در یوتیوب، می توانید مخاطبان خود را به کانال های اجتماعی دیگر مانند تلگرام و اینستاگرام ، یا به سایت خود دعوت کنید.

بسیاری از کسب و کارها با افزودن پیوند( آدرس سایت ) به کانال خود، مسیر تبدیل کاربر را راحت تر می کنند. بخش هایی در یوتیوب وجود دارد که می توان آدرس سایت را در آن درج کرد و مخاطبان را به مشتری تبدیل کرد. علاوه برآن شما می توانید با افزودن ایمیل، تعامل و تماس با کاربران را آسان تر و بیشتر کنید.

زیرا هر چقدر مشتریان بتوانند با شما راحت تر در تماس و تعامل باشند، شما در کارتان بیشتر پیشرفت می کنید. شما می توانید تا  حداکثر پنج آدرس را در کانال یوتیوب وارد کنید که از مهمترین آن ها می تواند آدرس سایت کسب و کار شما باشد. هر کسب و کاری برای معرفی برند یا محصولات و خدمات خود می تواند از قسمت توصیف و شرح کسب و کار در یوتیوب استفاده کند.

 • دوره های کارآموزی دیجیتال مارکتینگ را بیاموزید

یکی از فرصت هایی که برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ می توانید از آن استفاده کنید گذراندن دوره کارآموزی است. در این دوره ها شما می توانید به طور عملی دیجیتال مارکتینگ را بیاموزید. اگر تصمیم تان جدی است و می خواهید وارد دنیای مجازی شوید، برای حرفه ای شدن حتما یک دوره کارآموزی دیجیتال مارکتینگ را بگذرانید. شما می توانید چند شرکت را انتخاب کنید و برای کارآموزی اقدام کنید. من می گویم حتی اگر کارآموزی بدون حقوق باشد، باید آن را انجام دهید.

گاهی متخصصان دیجیتال مارکتینگ دوره های کارآموزی برگزار می کنند. این دوره ها مخصوص کسانی است که علاقه مند به بازاریابی دیجیتال هستند و مایلند در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت کنند. نیازی نیست در این زمینه تحصیلاتی داشته باشید. معمولا آژانس های دیجیتال مارکتینگ، کارآموزان را به صورت گروهی با پروژه های واقعی و چالشی درگیر کرده و با به کار گرفتن ابزارهای مختلف دیجیتال مارکتینگ آنها را آماده ورود به بازار کار می کنند.

پس از اتمام دوره کارآموزی، ممکن است یک پیشنهاد شغلی پردرآمد نیز دریافت کنید. گاهی این دوره ها به صورت رایگان برگزار میشوند و تنها علاقه به کار گروهی، انگیزه ی بالا، نظم و خلاقیت مهمترین عوامل ورود و موفقیت شما در این دوره هستند.

 • اینفلوئنسرها را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینفلوئنسرها افراد تاثیرگذار و محبوب یا مشهوری هستند که مخاطبان بسیاری آنها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند و از نظراتشان تأثیر می‌گیرند. شما می توانید اینفلوئنسرهای بازاریابی دیجیتال را در شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک ، اینستاگرام و… دنبال کنید. کارشناسان و اینفلوئنسرهای دیجیتال مارکتینگ در شبکه های اجتماعی بسیار فعال هستند. آنها به طور مداوم محتوای جدیدی را  با مخاطبان خود به اشتراک می گذارند.

از این رو، می توانید از این فرصت برای یادگیری بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. من شخصاً کارشناسان برتر بازاریابی دیجیتال را در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، یوتیوب، توییتر و اینستاگرام دنبال می کنم تا بتوانم از آنها مطالب جدیدی در حوزه ی تخصص خود بیاموزم.

 • به پادکست های مرتبط در حوزه دیجیتال مارکتینگ گوش دهید

امروزه پادکست ها روز به روز محبوب تر می شوند.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به پادکست ‌به خصوص در زمینه یادگیری، انگیزه و خودسازی گوش می‌دهند.

بنابراین، اگر در یادگیری دیجیتال مارکتینگ جدی هستید، می توانید شروع به گوش دادن به پادکست های مختلف در این زمینه کنید.

پادکست‌ها در دسته محتوای صوتی قرار دارند. به طور خلاصه پادکست یک فایل صوتی دیجیتال است که می‌تواند از اینترنت گرفته شود.

موضوع این فایل ها می‌تواند داستان، طنز، آموزشی، اجتماعی، ورزشی و… باشد.

این پادکست ها معمولا به صورت روزانه یا ماهانه منتشر می شوند.

پادکست‌ یا رادیوی اینترنتی نقاط ضعف رادیو را ندارد.

به عنوان مثال پادکست ها محدودیت زمانی ندارند و می‌توانند از پنج دقیقه تا پنج ساعت ادامه داشته باشند.

همچنین برخلاف رادیو، پادکست را می‌توان ذخیره نموده و بارها به آن گوش داد.

گوش دادن یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری است. گوش دادن به پادکست مهارت‌های شنیداری را افزایش می دهد.

شما می توانید پادکست هایی در زمینه دیجیتال مارکتینگ دانلود کرده و در هر مکان و زمانی به ان گوش داده و آگاهی و دانش خود را افزایش دهید.

همچنین پادکست می تواند به عنوان یک پل ارتباطی قوی بین شما و مخاطبان‌تان باشد.

شما می توانید با ساخت یک پادکست تاثیرگذار، مخاطبان هدف را جذب کرده و تعداد دنبال کنندگان خودتان را افزایش دهید.

 • وبینارهای مرتبط با دیجیتال مارکتینگ را تماشا کنید

وبینار به کلاس یا هر دوره ی آنلاینی گفته می شود که در محیط وب و با استفاده از ابزار ویدیو کنفرانس برگزار می شود.

امروزه وبینارهای اموزشی یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است.

در این وبینارها امکان ارسال و دریافت اطلاعات، پرسش و پاسخ، بحث و گفتگو و برقراری تعامل به ‌صورت آنلاین بین مخاطبان و برگزارکنندگان وبینار وجود دارد.

یکی از مراحل یادگیری دیجیتال مارکتینگ شرکت در همین وبینارهای آموزشی است.

من از طرفداران پر و پا قرص وبینارهای دیجیتال مارکتینگ هستم.

این وبینارها معمولا توسط کارشناسان ومتخصصان این حوزه برگزار می شود.

شما می‌توانید با ثبت‌نام در وبینارهای رایگانی که برگزار میشود از دانش و مهارت متخصصان این حوزه استفاده کنید.

وبینار گزینه مناسبی برای یادگیری است. یکی از مهمترین مزایای آن صرفه‌جویی در زمان است.

شما برای شرکت در وبینار کافی است پشت لپ‌تاپ خود نشسته و به صورت آنلاین در کلاس حضور یابید.

وبینارها قابلیت ضبط و انتشار ویدیو را دارند.

بنابراین اگر فردی نتوانست در وبینار حضور یابد می تواند در زمان دیگری ویدیوی ضبط شده آن را تماشا کند.

وبینارها برای کسب‌ و کارها بسیار مفید هستند.

 • گواهی نامه رایگان دیجیتال مارکتینگ بگیرید

در دنیای پیشرفته بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است که از روندها و ابزارهای دیجیتال آگاه باشید.

شما می توانید با گذراندان دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ، مدرک رایگان گرفته و دانش خود را در این زمینه به روز نگه دارید.

آگاه ماندن از تکنیک های بازاریابی دیجیتال یک ضرورت مهم در رسیدن به اهداف و پیشرفت در کسب و کارتان است.

در همین راستا دوره های آموزشی مجازی رایگانی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند.

پس اگر نمی‌خواهید برای دوره‌های دیجیتال مارکتینگ هزینه ای پرداخت کنید، می‌توانید در دوره‌های بازاریابی دیجیتال رایگان ثبت‌نام کرده و دیجیتال مارکتینگ را به صورت رایگان یاد بگیرید.

گواهینامه دیجیتال مارکتینگ مدرکی است که به متخصصان بازاریابی می دهند تا با استفاده از آن بتوانند میزان دانش و مهارت خود را نشان دهند.

این گواهینامه‌ها جایگزینی عالی برای مدارک دانشگاهی هستند و بسیاری از آنها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و کمک شایانی در زمان استخدام شدن به شما می کنند.

کسب گواهینامه دیجیتال مارکتینگ در هنگام استخدام به شما کمک می‌کند تا متمایز بوده و در اولویت قرار گیرید.

زیرا شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که در کار خود دانش و اطلاعات لازم را داشته باشند.

 • در سمینارها و کنفرانس های دیجیتال مارکتینگ شرکت کنید

انتخاب رسانه ی تاثیرگذار و تولید محتوای جذاب، چگونگی انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ و به کارگیری مشاوران و کارشناسان حرفه ای، همواره بخشی از دغدغه های مدیران کسب و کار در این حوزه است.

تبلیغات در گوگل، بازاریابی در شبکه های اجتماعی، ویدیو مارکتینگ، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی برخی از ابزارهایی است که می تواند کسب کارها را در حوزه بازاریابی دیجیتال توانمند سازد.

شما می توانید با شرکت در سمینارها و کنفرانس های دیجیتال مارکتینگ، تمامی این موارد را یاد بگیرید.

هر ساله هزاران سمینار دیجیتال مارکتینگ و کنفرانس جهانی برگزار می شود که شما می توانید در این کنفرانس ها ثبت نام کرده و اطلاعات ارزشمندی کسب کنید.

ممکن است هزینه ورودی این سمینارها بالا باشد، اما ارزش وقت و سرمایه گذاری را دارد.

بسیاری از کارشناسان، رهبران کسب و کار، اینفلوئنسرهای دیجیتال و کارآفرینان دیجیتال دانش خود را در این سمینارها و کنفرانس ها به اشتراک می گذارند.

 • لینکدین مارکتینگ را یاد بگیرید

شما می توانید برای‌ تبلیغ کسب ‌و کار خود در لینکدین، یک صفحه کمپانی بسازید.

در این صفحه با تولید محتوای مفید و جذاب مخاطبان خود را افزایش دهید.

علاوه بر آن، شما می توانید برای ترویج کسب ‌و کار خود از محتواهای تبلیغاتی استفاده نموده و بازاریابی کنید.

لینکدین یک پورتال آموزشی ایجاد کرده است که در آن می‌توانید دوره‌های افزایش مهارت و توسعه را بیابید.

بله، دوره های بازاریابی دیجیتال را نیز در این پلتفرم خواهید یافت.

تنها نقطه ضعف این پورتال رایگان نبودن آن است.

با این حال شما ممکن است بتوانید یک نسخه آزمایشی رایگان دریافت کرده و سخنرانی های لازم را تماشا کنید.

 • به گروه های فیس بوک بپیوندید

گروه های فیس بوک می توانند منبع خوبی برای یادگیری و توسعه مهارت باشند.

امروزه بسیاری از وبلاگ نویسان و بازاریابان دیجیتال گروه های فیس بوک دارند که شما می توانید برای یادگیری مطالب دیجیتال مارکتینگ به این گروه ها ملحق شوید.

آنها به طور مداوم ویدیوها، سخنرانی ها، معاملات و پیشنهادات هیجان انگیز، محتوا و سایر منابع آموزشی را در این گروه ها به اشتراک می گذارند.

بنابراین شما می توانید از این طریق بازاریابی دیجیتال را به صورت آنلاین یاد بگیرید.

 • به انجمن های دیجیتال مارکتینگ بپیوندید

در کنار گروه های فیس بوک، می توانید به انجمن های مختلف بازاریابی دیجیتال در اینترنت نیز بپیوندید.

برخی از انجمن ها پولی هستند، اما برخی نیز رایگان هستند.

از این رو، می توانید به انجمن های رایگان پیوسته و بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید.

در انجمن ها، می توانید شک و تردیدهای خود را در مورد بازاریابی دیجیتال مطرح کنید.

همچنین می توانید در بحث ها شرکت کرده و در صورت تمایل دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

یکی دیگر از مزایای شرکت در این انجمن ها یا تالارهای بازاریابی دیجیتال این است که ممکن است معاملات، تخفیف‌ها و پیشنهادهای هیجان‌انگیزی نیز دریافت کنید.

 • فریلنسر شوید

ابتدا توضیح مختصری از واژه فریلنسر به شما می دهم .

فریلنسر کسی است که به طور مستقل کار کرده و به صورت ثابت یا پروژه‌ای حقوق دریافت می‌کند.

فریلنسرها با ایجاد یک وب سایت حرفه‌ای و فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی مشتریان خود را پیدا می‌کنند.

با پیشرفت بازاریابی آنلاین دیگر برقراری ارتباط با مشتریان کار سختی نیست.

دنیای مجازی می‌تواند سکوی پرتاب شما به سوی موفقیت باشد و به شما کمک ‌کند تا مهارت‌های ویژه و کسب و کار خود را با مردم سراسر جهان به اشتراک بگذارید تا موقعیت‌های بهتری به دست آورید.

فریلنسرها معمولا به طور همزمان برای چندین کارفرما کار میکنند.

موثرترین راه برای تبدیل شدن به یک فریلنسر، تمرکز روی یک تخصص خاص و مشخص است.

پس همین الان فکر کنید که چه تخصص یا استعداد خاصی دارید و به عنوان فریلنسر مشغول به کار شوید.

شما می توانید با ارائه تخصص خود به کارفرمایان در مقایسه با رقبای خود متمایز شوید.

فریلنسرها می‌توانند درآمد بالاتری داشته باشند، زیرا آنها می‌توانند تمام سود کارشان را برای خود حفظ کنند.

شاید همیشه به دنبال ابزارهایی آن هم به صورت رایگان برای بازاریابی خود بوده اید .

بازاریابی دیجیتال امروزه به یک باید برای تمامی تجارت هایی که می خواهند در دنیای دیجیتال راه داشته باشند و بتوانند در اینترنت مشتریانی برای تجارت خود جذب نمایند، مبدل شده است.

دیجیتال مارکتینگ جای همه آنها را گرفته است زیرا علی رقم کم هزینه بودن و پربازده بودن قابل ارزیابی و بررسی آماری نیز می باشد.

معرفی ابزارهای رایگان بازاریابی دیجیتال

از آنجایی که دیجیتال مارکتینگ زمینه ها و اشکال مختلفی دارد و تنها به یک شکل خاص از بازاریابی محدود نمی شود، ابزارهایی که برای بازاریابی دیجیتال وجود دارند نیز بسیار متنوع می باشند و هر یک می توانند تنها یک جنبه از بازاریابی دیجیتال را پوشش دهند.

اگر شما به دنبال ابزارهایی برای بهبود بازاریابی دیجیتال خود باشید باید بتوانید برای هر شاخه از بازاریابی دیجیتال خود ابزار مناسبی بیابید.

من در سئو روز تعدادی از ابزار های رایگان و مفید را در زمینه های بازاریابی دیجیتال به شما معرفی کرده بودم، که در اینجا هم به معرفی آنها میپردازم.

ابزار های سئو (بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر)

Google Search Console

کنسول جستجوی گوگل یکی از ابزارهایی است که استفاده از آن برای صاحبان وب سایت ها ضروری می باشد و می توان به جرات گفت که مدیریت سئوی یک وب سایت بدون داشتن این ابزار غیر ممکن می باش.

این ابزار یک ابزار رایگان است که صاحبان وب سایت ها می توانند به سادگی وب سایت خود را در آن ثبت نمایند.

با استفاده از این ابزار شما می توانید عملکرد و کارایی وب سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهید

مشکلات وب سایت خود را بیابید، محتواهایی که می خواهید موتورهای جستجوگر آنها را کراول کنند در آن ثبت کنید

موبایل فرندلی بودن وب سایت خود را ارزیابی نمایید

عبارات جستجویی که کاربران زیادی را برای وب سایت شما جذب نموده اند بیابید و بسیاری آمارها و اطلاعات دیگر که دانستن آن برای صاحبان وب سایت ها ضروری است را در اختیار داشته باشید.

مقالات جامع بسیاری درباره کنسول جستجوی گوگل وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آنها چگونگی استفاده از این ابزار را بیاموزید.

SEO SiteCheckup

ابزار SEO SiteCheckup یک ابزار ارزیابی عملکرد و سلامت وب سایت است که می تواند یک برآورد سریع و جزء به جزء از سلامت سئوی وب سایت شما در اختیار شما قرار دهد.

این ابزار میزان موفقیت وب سایت شما در زمینه سئو و یا سلامت سئوی وب سایت شما را به صورت یک امتیاز از 1 تا 100 در اختیار شما قرار می دهد.

یک گزارش در قالب یک فایل PDF قابل دانلود از اطلاعات سئوی وب سایت شما مثل کلیدواژه های مفید و پرترافیک، سئو فرندلی بودن تصاویر، کیفیت لینک های برگشتی و … در اختیار شما قرار می دهد.

افزونه Yoast SEO برای وردپرس (Yoast SEO Plugin for WordPress)

Yoast یک افزونه رایگان برای وردپرس می باشد که به کاربران این امکان را می دهد که سئوی وب سایت خود را به سادگی مدیریت نمایند و صفحات وب خود را بهینه سازی نمایند.

شما می توانید از این ابزار برای کاربری های بسیاری همچون:

تنظیم قالب ها، بهینه سازی توضیحات متا و عناوین، استفاده از کلیدواژه های بهینه، تنظیمات مربوط به لیستینگ شما در گوگل و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار دهید.

Screaming Frog SEO Spider Tool

یکی دیگر از ابزارهایی که می تواند برای آنالیز سئوی یک وب سایت به شما کمک کند Screaming Frog SEO Spider Tool می باشد

این ابزار یک اپلیکیشن دسکتاپ است که بر روی سیستم عامل های مختلف قادر به اجرا می باشد.

این ابزار می تواند یک وب سایت را کراول نماید و در صورت وجود اشتباهات رایج سئو در آن صاحب وب سایت را از وجود آنها مطلع نماید.

برای مثال این ابزار می تواند برای بررسی زمان پاسخ دهی، سلامت لینک ها و عدم وجود لینک های مخدوش شده، محتواهای تکراری و … در وب سایت مورد استفاده قرار بگیرد.

Google’s Mobile Friendly and Speed Tool

ابزار Google’s Mobile Friendly and Speed Tool ابزاری است که می تواند به شما کمک کند که با سایر وب سایت هایی که در زمینه کاری شما فعالیت می نمایند از لحاظ سئو رقابت نمایید.

اگر شما بخواهید در عرصه رقابت با رقبای تجاری خود پیروز شوید، یکی از پارامترهای مهمی که باید به آن توجه داشته باشید باید پیش از هر مورد دیگری به سرعت بارگذاری وب سایت خود و موبایل فرندلی بودن آن توجه نمایید.

با توجه به اینکه در سال 2016 بیش از نیمی از کاربران اینترنت را کاربران موبایلی تشکیل می دادند و این روند در سال 2017 افزایش نیز داشته است، اگر شما بخواهید ترافیک وب سایت خود را بهبود دهید

باید پیش از هر چیز دیگری به موبایل فرندلی بودن وب سایت خود توجه نمایید تا کاربران موبایلی را جذب کنید علاوه بر این روی کار آمدن الگوریتم Mobilegeddon اهمیت موبایل فرندلی بودن وب سایت ها را افزایش داده است

زیرا روند جریمه شدن وب سایت هایی که برای موبایل بهینه سازی نشده اند توسط این الگوریتم روز به روز در حال افزایش می باشد.

خوشبختانه گوگل با عرضه نمودن ابزار Google’s Mobile Friendly and Speed Tool فرایند بررسی موبایل فرندلی بودن وب سایت ها و همچنین بررسی سرعت بارگذاری وب سایت ها را

برای صاحبان وب سایت ها تسریع و رایگان کرده است و این ابزار مشکلاتی که در زمینه های نام برده در وب سایت وجود داشته باشد را به صاحبان وب سایت گوشزد می نماید تا بتوانند در اولین فرصت آنها را برطرف نمایند.

استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس

استفاده از ابزار گوگل گوگل آنالیتیکس نیز مانند کنسول جستجوی گوگل برای صاحبان وب سایت ها یک امر ضروری است و بهترین نکته در رابطه با آن این است که این ابزار درست مثل کنسول جستجوی گوگل یک ابزار کاملا رایگان است.

ابزار گوگل آنالیتیکس اطلاعات بسیار جامع و مفیدی درباره:

ترافیک وب سایت، منابع مختلف ترافیک وب سایت، میزان بازدید کاربران از صفحات مختلف، زمان بازدید کاربران و اطلاعات آماری مختلف دیگری از وب سایت را در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار می دهد.

برای یادگیری استفاده از این ابزار و چگونگی ثبت وب سایت خود در آن می توانید از مطالب آموزشی متعددی که درباره ی این ابزار در اینترنت وجود دارد استفاده نمایید.

Buzzsumo

Buzzsumo یک ابزار آنالیز آماری محتوای وب سایت است و این ابزار آمار و اطلاعات دقیقی درباره تعداد دفعات اشتراک گذاری مطالب و محتواهای موجود در یک وب سایت در شبکه های اجتماعی در اختیار صاحبان وب سایت قرار می دهد.

با استفاده از این ابزار صاحبان وب سایت ها می توانند مشهور ترین و محبوب ترین محتواهای وب سایت خود را شناسایی نمایند.

(محتواهایی که بیشترین دفعات اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را دارند) و بررسی کنند که محتواهای وب سایت آنها بیشتر در کدام شبکه های احتماعی اشتراک گذاری می شود.

البته این ابزار امکان آنالیز رقبا را نیز به کاربران می دهد و با استفاده از آن کاربران می توانند وب سایت رقبای خود را بررسی کنند و دریابند که کدام محتواها در وب سایت رقبا بیشترین تعداد اشتراک گذاری را به خود اختصاص داده اند.

Bitly

ابزار Bitly که اغلب افراد آن را به عنوان یک کوتاه کننده لینک می شناسند کاربردهایی نیز در زمینه آنالیز و ارزیابی وب سایت ها دارد.

این ابزار ترافیک لینک ها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار می دهد و همچنین ترافیک هر لینک را با جزییات برای کاربران مورد آنالیز قرار می دهد

 • برای مثال اطلاعاتی درباره تعداد کلیک های شده در هر صفحه
 • ترافیک ارجاعی از دیگر صفحات یا شبکه های اجتماعی به این صفحه و در صد آنها از ترافیک کلی صفحه
 • همچنین ترافیک ارجاعی از این صفحه به دیگر صفحات
 • میزان فعالیت کاربران در یک صفحه در طول زمان و بسیاری اطلاعات این چنینی دیگر را در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار می دهد.

Quill Engage

شاید برای شما سخت باشد که آمارها و اطلاعات دریافتی از گوگل آنالیتیکس را تک به تک بررسی کنید و معنی تمامی اعداد و آمارهای موجود در صفحات را متوجه شوید

این مساله برای بسیاری از کاربران گوگل آنالیتیکس پیش می آید از این رو ابزار Quill Engage برای ایجاد توضیحاتی ساده و به زبان انگلیسی سلیس درباره آماره های ارائه شده توسط گوگل آنالیتیکس به کاربران طراحی شده است.

پس اگر شما هم از دیدن اعداد موجود در نتایج گوگل آنالیتیکس خسته و سر در گم می شوید می توانید از این ابزار استفاده کنید تا از گزارش های ساده و رایگان آن بهره مند گردید.

ابزار شبکه های اجتماعی

analytics

Socioboard

ابزار Socioboard یک پلتفرم مدیریت شبکه های اجتماعی برای تجارت ها و برند های مختلف می باشد.

هدف از ایجاد آن کمک به تجارت های مختلف برای جذب حد اکثری مخاطب، پشتیبانی از مشتریان، بازاریابی و ایجاد تعامل با کاربران در شبکه های اجتماعی می باشد.

شما می توانید با ایجاد یک حساب کاربری در این ابزار و کانکت کردن تمامی اکانت های تجاری مختلفی که در شبکه های اجتماعی گوناگون همچون:

فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و … دارید تمامی اکانت های خود در شبکه های اجتماعی را از طریق یک داشبورد مرکزی کنترل نمایید.

ورژن رایگان این ابزار برای شما امکان زمان بندی، CRM، مدیریت و بررسی آماری برای 5 اکانت مختلف در شبکه های اجتماعی مختلف را فراهم می نماید.

TweetReach

توییت ریچ به شما اجازه می دهد تا از میزان دسترسی به مقالاتتان در پست های وبلاگ در توییتر اطلاع یابید.

شما می توانید به راحتی صرفا با قرار دادن URL مقاله خودتان در آن اطلاعات توییتر را برای آن مقاله مشخص دریافت کنید.

اطلاعاتی از قبیل دسترسی به مقاله، برداشت ها، تعداد توییت ها و بازنشر توییت ها در روزهای اخیر، بیشترین مشارکت کنندگان و فهرست بالغ بر 50 کاربری که مقاله را به اشتراک گذاشته اند.

البته ورژن رایگان این ابزار تنها اطلاعات مربوط به 100 توییت را در اختیار شما قرار می دهد.

اما اگر شما به دنبال آن باشید که اطلاعات بیشتری به دست آورید و آنالیز دقیق تری از اطلاعات در اختیار شما قرار داده شود باید حساب کاربری خود را به یکی از حساب های غیر رایگان آن ارتقاع دهید.

Socialmention

سوشال منشن ابزاری است که امکان بررسی آماری کلیدواژه ها، هشتگ ها و عبارات جستجو در شبکه های اجتماعی را می دهد.

شما با استفاده از این ابزار می توانید یک کلمه، عبارت یا یک هشتگ را در شبکه های اجتماعی و یا در کل اینترنت جستجو کنید و بررسی کنید که که افراد بیشتر در چه مواردی این عبارات را جستجو می نمایند.

یکی از نکات مثبتی که در رابطه با این ابزار وجود دارد آن است که در هنگام جستجو و بررسی ها وبلاگ ها، بوک مارک ها، تصاویر و ویدیو ها را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد.

شما حتی می توانید بررسی کنید که آیا افراد عبارت مد نظر شما را در یک عبارت جستجوی مثبت استفاده نموده اند یا در یک عبارت جستجوی منفی و همچنین حجم جستجو و میزان تکرار جستجوی یک عبارت را نیز می توانید با استفاده از این ابزار مورد ارزیابی قرار دهید.

Simply Measured

Simply Measured ابزاری است که به صورت کاملا رایگان یک مجموعه گزارش از حساب های کاربری شما در شبکه های اجتماعی مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

برای مثال شما می توانید حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی مختلف مثل توییتر، فیس بوک، اینستاگرام، گوگل پلاس و … را با این ابزار لینک کنید

به صورت منظم گزارشاتی درباره آنالیز ترافیک حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی مختلف و میزان ترافیک ارجاعی از آنها به وب سایت خود دریافت نمایید.

فروش و بازاریابی عمومی

Hubspot

Hubspot یک پلت فرم نرم افزاری بازاریابی درون گرا است که عمدتا استفاده از ابزار های آن برای کاربران رایگان است.

نرم افزار رایگان فروش این پلت فرم این امکان را برای شما فراهم کرده است که قالب های ایمیل و محتواهای فروش تولید کنید و با Gmail ، Outlook و بسیاری برنامه های ایمیلی دیگر لینک می شود.

شما می توانید بازاریابی ایمیلی را بصورت حرفه ای با این ابزار مدیریت نمایید.

Sniply

Sniply یک ابزار بسیار جالب است که به شما امکان می دهد تا به آسانی CTA) call to action) تولید نموده و آن را به محتوایی که به اشتراک می گذارید اضافه نمایید.

اگر صفحه ای که قصد به اشتراک گذاری آن را دارید از iframes پشتیبانی نماید می توانید به راحتی دکمه CTA مورد نظرتان را تولید نموده و آن را در صفحه قرار دهید.

به این ترتیب تمامی کاربرانی که به لینک شما مراجعه می کنند CTA شما را مشاهده نمایند.

SumoMe

SumoMe دارای یک مجموعه قدرتمند از ابزار های بازاریابی از جمله آنالیز محتوا، فرم تماس (contact form) سرویس به اشتراک گذاری تصاویر و … می باشد.

نسخه ی رایگان این ابزار به شما اجازه می دهد که به تمامی برنامه های SumoMe دسترسی داشته باشید.

همچنین این امکان برای مشترکین حرفه ای وجود دارد که با پرداخت 20 دلار و بیشترین به امکاناتی همچون تست A/B و دیگر ویژگی های این ابزار دسترسی داشته باشند.

Ampervize

اگر دقیقا نمی دانید که کار بازاریابی دیجیتال را از کجا باید آغاز نمایید، گزارشات Ampervize می تواند برای شما بسیار راه گشا باشد.

این ابزار با توجه به پاسخ های شما به سوالاتی بسیار ساده در مورد تجارتتان، یک گزارش تخصصی در مورد حوزه ی کاری و فعالان موجود در عرصه تجارتتان به شما ارائه می نماید که می تواند برای شروع کار بازاریابی برای شما بسیار سودمند باشد.

Cyfe

Cyfe یک بسته ی بسیار جامع و کامل برای مدیریت ابزار های آنلاین تجارت شما می باشد.

در این ابزار می توانید ویجت های مختلف سئو، ابزار های ایمیلی، رسانه های اجتماعی، ابزار های تبلیغاتی و … را در یک مکان اضافه نموده و با هم مدیریت نمایید.

نسخه ی رایگان این ابزار می تواند تا 5 ویجت را پشتیبانی نماید و برای ارتقاء این ابزار به نسخه ی پیشرفته باید ماهیانه 19 دلار پرداخت نمایید تا بتوانید ویجت های بیشتری را در کنار هم داشته باشید.

ابزارهای بازاریابی ایمیلی

Boomerang

Boomerang یک اپلیکیشن رایگان برای Gmail ، Outlook و اندروید می باشد که تعداد زیادی ابزار برای مدیریت ایمیل را درون خود جای داده است.

این ابزار به راحتی با رابط صندوق ورودی ایمیل شما ادغام می شود و می تواند ویژگی هایی همچون برنامه ی زمان بندی ایمیل، snoozing و یادآوری ارسال ایمیل را به این رابط اضافه نماید.

MailChimp

اگر در حوزه ی ایمیل مارکتینگ فعالیت کرده باشید احتمالا با این ابزار مواجه شده اید. دلایل محبوبیت MailChimp بسیار زیاد است.

این ابزار برای بیش از 2000 مخاطب و 12000 ایمیل در ماه کاملا رایگان می باشد.

این ابزار یک گزینه ی بسیار مناسب برای تجارت های کوچک و گروه ها می باشد تا به راحتی بتوانند به خبرنامه ها و قالب ها دسترسی داشته باشند.

با استفاده از این ابزار به آسانی می توانید بازاریابی ایمیلی خود را بهبود داده و نسبت به دیگر رقبا پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشید.

Klaviyo

Klaviyo یک نرم افزار بازاریابی ایمیلی است که به شما کمک می کند ایمیل های هدفمند و شخصی سازی شده ارسال نمایید.

این ابزار برای 250 مخاطب و ارسال 500 ایمیل رایگان می باشد.

حساب رایگان این ابزار شامل ابزار های تست A/B ، ادغام (integrations)، و بسیاری امکانات دیگر می باشد.

Structured Data Markup Helper

Schema.org یکی از انواع structured data markup است که شما می توانید در Gmail به ایمیل ها اضافه نمایید تا بتوانید از ویژگی های ارزشمندی از بازاریابی تعاملی (interactive marketing) دسترسی پیدا کنید.

از جمله ی این ویژگی ها می توان به auto-adding to Google Calendar ، one-click reviews و ادغام با جستجوها اشاره نمود.

Structured Data Markup Helper

Structured Data Markup Helper ابزاری مرتبط با گوگل است که تمامی فعالیت های پیچیده ی مربوط به کدینگ را برای شما انجام می دهد.

تمام کاری که نیاز است شما انجام دهید این است که بخش مورد نظرتان در ایمیل را هایلایت نمایید و برای نشانه گذاری آن از منوی باز شونده استفاده کنید.

Hiver

Hiver یک سرویس همکاری ایمیلی است که کمک می کند تا یک تیم بتوانند بصورت اشتراکی یک حساب کاربری را بصورت کاملا بهینه مدیریت نمایند.

پیگیری وظایف، دسترسی به صندوق های پستی مشترک، نوشتن یادداشت ها، ارسال و اشتراک گذاری ایمیل به تمامی اعضای تیم از جمله ویژگی های این ابزار مفید می باشد.

نسخه ی رایگان این ابزار دسترسی 3 کاربر به حساب مشترک را فراهم می نماید و برای کار با یک تیم بزرگ تر می توان با پرداخت 6 دلار در ماه، از نسخه ی پیشرفته ی این ابزار استفاده نمود.

SendPluse

SendPluse یک پلتفرم پیام رسانی یکپارچه و هوشمند برای ارسال ایمیل، اس ام اس و اطلاع رسانی در وب و همچنین مهم تر از همه دارای سرویس ایمیل پیشرفته می باشد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نسخه رایگان این ابزار برای شما امکان ارسال 15000 ایمیل در ماه برای 2500 کاربر ثابت را فراهم می نماید.

همچنین امکاناتی فوق پیشرفته از جمله امکانات بررسی های آماری، اتوریسپاندرها، تست های A/B و شخصی سازی را در اختیار شما قرار می دهد.

علاوه بر موارد نام برده ابزار فوق دارای یک طراح قالب پیشرفته می باشد که استفاده از آن نیز برای تمامی کاربران رایگان می باشد.

ابزارهای تولید محتوا

Apester
یکی دیگر از ابزارهای بسیار جالبی که می توان از آن برای ایجاد محتوای اینتراکتیو (تعاملی) مثل ایجاد کوییز ها برای شما مفید باشد ابزار Apester می باشد.

استفاده از آن می تواند موجب شود که شما در پروسه بازاریابی محتوا گامی مثبت در جهت ایجاد محتواهای خلاقانه تر و سرگرم کننده تر بردارید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید وب سایت های بسیار مشهور و موفقی مثل ClickZ و Search engine watch هم از این ابزارها برای ایجاد محتواهای اینتراکتیو خود استفاده می نمایند.

Piktochart
Piktochart یکی از مشهورترین ابزارها برای ایجاد اینفوگرافیک ها می باشد که استفاده از آن بسیار ساده است و می تواند در چند ساعت استفاده از آن را به سادگی آموخت.

این ابزار می تواند علاوه بر ایجاد اینفوگرافیک ها برای ایجاد سایر انواع محتواهای دیداری همچون پوستر ها و پرزنتیشن ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

این ابزار دارای یک رابط کاربری درگ اند دراپ می باشد که موجب می شود علاوه بر ساده بودن کار با آن نتایج حاصل از آن بسیار شیک و حرفه ای به نظر برسند.

Canva
Canva یکی دیگر از ابزارهای ایجاد محتواهای دیداری ابزار کانوا می باشد که استفاده از آن سریع و آسان بوده و امکان ایجاد طرح های متنوعی را برای کاربران فراهم می نماید.

کمپانی تولید کننده کانوا یک شعار برای این ابزار ارائه نموده است که این شعار برای این ابزار بسیار مناسب و شایسته است :

“این نرم افزار طراحی گرافیکی بسیار ساده است اما در عین سادگی نتایجی برای به شما ارائه خواهد نمود که شما را حیرت زده خواهد کرد.”

این ابزار علاوه بر قالب های طراحی محتواهای بصری برای وب سایت ها، دارای قالب هایی برای ایجاد محتواهای بصری برای شبکه های اجتماعی می باشد.

جالب است بدانید که این ابزار قابلیت ایجاد تمامی انواع محتواهای بصری اعم از بنر ها، بیزینس کارت ها، پرزنتیشن ها و محتواهای گرافیکی وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی را دارا می باشد.

برای یادگیری از نحوه کار از این ابزار، آموزش ساخت عکس با Canva و آموزش ساخت ویدئو آموزشی را در سئو روز مفصل توضیح دادم.

Listly
ابزار Listly یا List.ly یک ابزار رایگان دیگر برای ایجاد لیست های هوشمند در محتوای یک وب سایت است.

شاید بپرسید لیست هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

لیست هوشمند لیستی از مطالب مختلف است که امکان رای دهی در آن برای کاربران موجود است و کاربران می توانند با رای داده به هر یک از آیتم های موجود در لیست رای بدهند و آیتم هایی که رای بیشتری جذب کنند به بالای لیست سوق داده می شوند.

آیتم های لیست شما می توانند عبارات متنی، تصاویر، ویدیو ها و یا هر چیز دیگری باشند.

با استفاده از این ابزار شما می توانید لیست هایی در محتوای وب سایت خود ایجاد نمایید که به تدریج با توجه به نظرات کاربران آیتم های محبوب تر آنها به بالا سوق داده شوند تا کاربران بعدی که آن مطلب را مشاهده می کنند آیتم های پر طرفدار تر را پیش دیگر آیتم ها ببینند.

ویدیو در شبکه های اجتماعی

Instagram Video

شبکه های اجتماعی و پلفرم های مختلفی وجود دارد که امکان انتشار ویدیو ها را به کاربران می دهد

اما اکثر متخصصان در زمینه بازاریابی دیجیتال بر این باورند که یکی از بهترین پلتفرم ها برای انتشار ویدیو و جذب کاربران و همچنین برند سازی، اینستاگرام می باشد.

ابزار Instagram video ، به شما این امکان را می دهد که ویدیوهای حرفه ای با مدت زمان کمتر از 60 ثانیه برای اینستاگرام تولید نمایید.

امکانات متعددی اعم از امکان فیتلر گذاری و تغییر رنگ و کیفیت ویدیو ها و امکان ایجاد یک ویدیو با استفاده از تصاویر متعدد را در اختیار شما قرار می دهد.

Wisita

Wisita یک پلتفرم مخصوص ویدیو یا ویدیو هاستینگ است که کاربران می توانند در آن ویدیو های مختلفی را آپلود نمایند و این ابزار آنالیز های دقیقی از این ویدیو ها در اختبار کاربران قرار می دهد.

برای مثال اگر شما یک ویدیو در این پلتفرم آپلود کنید می توانید ارزیابی های آماری مختلفی همچون:

آنالیز جزیی مشاهده کنندگان، گراف میزان تعامل کاربران با ویدیو و نقشه هایی که به شما نشان می دهد چگونه کاربران به ویدیو های شما جذب شده اند، از این پلتفرم دریافت نمایید.

Powtoon

Powtoon ابزاری رایگان برای ایجاد ویدیو های انیمیشنی یا تصاویر متحرک است که می توان با استفاده از آن ویدیو های تبلیغاتی برای بازاریابی ایجاد نمود.

این ابزار علاوه بر ایجاد تصاویر متحرک امکان ایجاد اینفوگرافیک های انیمیشنی و پرزنتیشن ها و بسیاری دیگر از انواع محتواهای دیداری متحرک را برای شما فراهم می نماید.

اکانت رایگان این ابزار اجازه ایجاد ویدیو های نهایتا 5 دقیقه ای را به کاربران می دهد که در آنها یک واترمارک نیز وجود دارد.

البته اکانت پولی این ابزار می تواند به شما امکان ایجاد ویدیو های طولانی تر و بسیاری امکانات دیگر را بدهد.

ابزارهایی که در این مقاله به آنها اشاره شد تنها تعداد محدودی از ابزارهای متعددی است که برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد.

شاید صدها ابزار بازاریابی دیجیتال مختلف موجود باشد که شما بتوانید با استفاده از آنها کیفیت بازاریابی دیجیتال خود را افزایش دهید.

درست است که سئو روز یک ابزار محسوب نمیشود ولی یکی از بهترین سایتها برای شما که خدمات دیجیتال مارکتینگ و سئو را به نحو احسن میتواند برای کسب و کار شما محیا کند سئو روز میباشد.

اما استفاده از بسیاری از آنها دلخواه است و شما می توانید ابزارهای قوی تری که در هر زمینه بازاریابی وجود دارد بیابید و آنها را برای کار خود استفاده نمایید.

نتیجه گیری

در حوزه دیجیتال مارکتینگ برنامه های آموزشی زیادی وجود دارد که هم به صورت آنلاین و هم بصورت آفلاین در دسترس هستند.

چه بخواهید بازاریابی دیجیتال را به صورت آنلاین یاد بگیرید یا در دوره های آفلاین ثبت نام کنید، باید ابتدا اهداف خود را در ذهن مرور کرده و تصمیم بگیرید که دقیقاً چه میخواهید و به دنبال یادگیری چه مطالبی هستید.

گزینه های زیادی برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که شما می توانید به عنوان یک دیجیتال مارکتر در آنها شرکت کرده و مهارت های بازاریابی دیجیتال خود را تقویت کنید.

حتی اگر تازه کار هستید و می خواهید تکنیک های اولیه بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید نیز می توانید از روشهای یادگیری دیجیتال مارکتینگ که با یکدیگر صحبت کردیم؛ استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردم مفیدترین روش های یادگیری بازاریابی دیجیتال را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

امیدوارم در این راه موفق بوده و توانسته باشم رضایت شما را جلب کنم.

ما اینجا کنار هم هستیم تا از یکدیگر یاد بگیریم.

بسیار خرسند خواهم شد که در مورد این مقاله نظرات خود را با من به اشتراک بگذارید.

و در آخر اگر نیاز به آموزش یا همان یادگیری بیشتری دارید صفحه: مقالات دیجیتال مارکتینگ و نکات مهم بازاریابی را هر روز هفه میتوانید دنبال کنید.

پاسخ به برخی از سوالات شما

1- مهارت خلاقانه فکر کردن

اگر شما با فکر مردم پیش بروید یک زمانی دیگر کار شما جذابیت نخواهد داشت زیرا مردم فکرشان و خواسته هایشان تغییر می کند و شما همیشه با داشتن خلاقیت باید چند پله از آنها جلو باشید تا همیشه مطلب جدیدی برای ارائه به کاربران داشته باشید در آن صورت موفق خواهید شد.

2- داشتن ذهنی برای تحلیل مسائل 

همیشه در کار مدیریت سنتی و یا دیجیتال از نتیجه کار و یا یک فعالیت آمار و ارقامی گرفته می شود و این اعداد بسیار مهم هستند زیرا به شما راه درست را نشان می دهند اما همه آنها مستلزم داشتن ذهنی برای تحلیل است با تحلیل این ارقام به جای از دست دادن مبلغ در نهایت سود قابل توجهی به دست خواهید آورد.

دیجیتال مارکتینگ را می توان همانند بسیاری از حرفه های دیگر به صورت خودآموز آن را فرا گرفت.

برای آموزش و فراگیری دیجیتال مارکتینگ باید مطالب و سرفصل های آموزشی را برای خود تقسیم بندی کنیم تا بتوانیم تک تک آنها را به طور کامل یاد گرفته و از آنها بتوانیم استفاده نماییم.

مراحل آموزشی آن می تواند شامل:

1- آموزش راه اندازی کسب و کار

2- اصول بازاریابی

3- تبلیغات در گوگل و چگونگی آن

4- آموزش بازاریابی محتوا

5- سئو

6- تحلیل مطالب دیجیتالی

7- افزایش فروش و شناخت مشتری

8- آشنایی با رپورتاژ آگهی

اینها برخی مراحل یادگیری این علم است که بهتر است به طور مجزا آنها را یاد بگیریم و قدم به قدم پیش برویم.

دیجیتال مارکتینگ مقوله ی بسیار مهمی است. برای اینکه کسب و کار خود را گسترش دهید باید استراتژی بازاریابی خود را ایجاد نموده و توسعه دهید.

همه ما می دانیم که امروزه افراد زیادی برای جذب و حفظ مشتریان خود به دنبال یافتن راهبردهای بازاریابی دیجیتال هستند. 

هر چند که تعدادی از آنها برنامه ی یکپارچه و هدف مندی برای پیشبرد اهداف و همچنین توسعه ی شرکت خود ندارند.

اگر کسب و کار شما یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ندارد احتمالا شما با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

یک پاسخ

 1. بازتاب: بهترین ابزارهای رایگان سئو برای افراد مبتدی (راهنمای کامل) - حامد مهدی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

فهرست مطلب